Jak się okazuje, acetylocysteina (NAC) znajduje zastosowanie nie tylko w tłumieniu niektórych objawów występujących w autyzmie. Nowe badania wykazują, że substancja ta jest skuteczna również w leczeniu epizodu depresyjnego w chorobie afektywnej dwubiegunowej (ChAD), zwanej dawniej cyklofrenią.
Badanie otwarte, którego wyniki zostały przedstawione na dziewiątej Międzynarodowej Konferencji nad badaniem Zaburzeń Afektywnych Dwubiegunowych (oryg. International Conference on Bipolar Disorder) wykazało, że u pacjentów ze zdiagnozowanym zaburzeniem, którzy przyjmowali NAC w 2000 mg dawce dziennej jako środek uzupełniający w podstawowym leczeniu, wyniki przyniosły widoczną poprawę w wielu ważnych aspektach, uwzględniając: zmniejszenie objawów, zwiększenie funkcjonalności oraz ogólną poprawę jakości życia.
"Substancja ta nie wywołuje poważnych efektów ubocznych. Obecne metody leczenia epizodu depresyjnego w chorobie afektywnej dwubiegunowej są ograniczone, dlatego nie widzę przeciwwskazań co do stosowania owej substancji w leczeniu uzupełniającym." - mówi Dr. Olivia Dean, przewodnicząca badania z australijskiego Instytutu Badań nad Zdrowiem Psychicznym (oryg. Mental Health Research Institute) w Wiktorii.
Niektóre źródła podają, i są one poparte badaniami, że stres oksydacyjny jak i występowanie różnego rodzaju stanów zapalnych odgrywają pewną rolę w patopsychologii ChAD. "NAC to pochodna cysteiny, która wyraźnie podnosi poziom osocza w głównym antyoksydancie, jakim jest glutation. Ponadto, NAC wywiera działanie modulujące cytokiny oraz neuroprzekaźniki glutaminianu, a także usprawnia neurogenezę." - piszą badacze. Cokolwiek by to oznaczało.
W badaniu uczestniczyło 149 pacjentów (z czego 67.8% to kobiety, z średnią wieku 45.8 lat) z diagnozą choroby afektywnej dwubiegunowej typu I i II oraz bez wyszczególnionej odmiany. Pacjenci przyjmowali substancję przez okres 2 miesięcy w dziennej dawce wynoszącej 2000 mg, jak wcześniej wspomniano. W punkcie początkowym eksperymentu, wszyscy pacjenci mieli epizod depresyjny dający wynik przynajmniej 12 punktów w Skali Depresji Montgomery-Asberg (oryg. Asberg Depression Rating Scale). W punkcie końcowym odnotowano pozytywne zmiany także w wielu innych skalach, na których wzorowali się badacze, przy czym zmiany te były zauważalne w porównaniu z wynikami poprzedzającymi właściwe badanie. Podczas terapii wystąpiły nieznaczne skutki uboczne.
"NAC jest substancją często stosowaną przez pacjentów. Nie mamy wystarczających danych w tej kwestii, ale z mojego doświadczenia klinicznego wynika, że substancja ta pomogła już niektórym osobom." - wyznaje psychiatra, Dr. Kenneth Jobson.
Badanie powtórzono, tym razem z włączeniem placebo na okres 6 miesięcy. Wyniki mają zostać opublikowane niebawem. Co więcej, badacze chcą przeprowadzić kolejny eksperyment mający na celu ocenę skuteczności działania acetylocysteiny u dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem.
0 komentarze:
Prześlij komentarz