niedziela, 18 grudnia 2011

Szkolni chuligani zmieniają się w brutalnych dorosłych

Nowe odkrycia w zakresie psychiatrii oraz psychologii sugerują, że osoby, które w dzieciństwie napastowały swoich słabszych rówieśników, często stosują przemoc wobec swojego partnera (oryg. intimate partner violence, IPV) w życiu dorosłym.

Według ankiety przeprowadzonej na grupie blisko 1500 dorosłych mężczyzn, te osoby, które często napastowały innych w dzieciństwie, były 4-ro krotnie bardziej narażone na wystąpienie u nich IPV w przyszłości niż osoby, które nie stosowały przemocy. Nawet u tych badanych, którzy zostali zaliczeni do niskiej grupy ryzyka, ale znęcali się niekiedy nad słabszymi, mieli 1.53 krotną możliwość pojawienia się IPV.

"Wcale nie dziwią nas takie wyniki, ponieważ mamy wiele przypadków, które sugerują, że zarówno znęcanie się nad słabszymi jak i przemoc w życiu dorosłym są ze sobą powiązane i uważa się, że wynikają one z żądzy władzy i chęci dominacji nad innymi." - tłumaczy Kathryn L. Falb, autorka ankiety oraz asystent badawczy z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego (oryg. Harvard School of Public Health) w Bostonie w USA. Podkreśla również, że znęcanie się psychiczne oraz zadawanie bólu słabszym w przeszłości nie zawsze prowadzi do brutalnego zachowania w dorosłości, ale mimo to daje nam znak, że osoby z takimi skłonnościami są w grupie szczególnego ryzyka.

W ankiecie udział wzięło 1491 mężczyzn pochodzących z Bostonu w grupie wiekowej od 18 do 36 lat (średnia wieku wynosiła 25.7) o różnym pochodzeniu rasowym. Ankieta była anonimowa i została przeprowadzona za pośrednictwem sondy wspomaganej komputerowo, która zawierała jedno pytanie odnośnie częstości stosowania przez osobę badaną przemocy wobec słabszych w przeszłości. Na pytanie należało odpowiedzieć korzystając z trzech możliwych wariantów:

• nigdy,
• rzadko (1 do 2 razy),
• często (przynajmniej raz w miesiącu).

Do wykrycia skłonności do IPV zastosowano skalę Conflict Tactics Scale 2. Ostateczne wyniki badań wykazały, że 40.9% ze wszystkich badanych stosowało przemoc wobec słabszych, zwłaszcza w szkole. 16.3% z nich robiło to często, natomiast 24.6% rzadko. Co więcej, 16.2% ze wszystkich uczestników stosowało już przemoc wobec swojego partnera w ciągu ostatniego roku.

Naukowcy podkreślają, że należy przeprowadzić wnikliwe badania mające na celu poznanie ukrytych przyczyn brutalnego zachowania u takich osób. Jeśli więc zauważymy u swojego dziecka niepokojące oznaki nieprawidłowego stylu życia oraz zachowania, powinniśmy zwrócić się o pomoc do pediatry, czyli lekarza pierwszego kontaktu, który doradzi nam jak mamy postępować i do jakiego specjalisty powinniśmy się udać w celu rozwiązania naszego problemu.

1 komentarz:

  1. Tylko przeważnie rodzice takiego typowego JP-kida to jakieś slumsy i mają w dupie to że ich synek/córka znęca się nad innymi...

    OdpowiedzUsuń